jakie rasy psów dla dzieci

Wybór rasy psa to trudne i odpowiedzialne zadanie. Jaki pies jest odpowiedni do domu z dziećmi? Co warto wziąć pod uwagę, wybierając czworonoga?

Wybór psa, kota lub innego domowego pupila to kolejny etap rodzinnego życia. Mamy dom, dzieci i przychodzi czas na czworonożnego przyjaciela. Obcowanie ze zwierzętami ma jedynie korzyści, wpływając w pozytywny sposób na nasze zdrowie i samopoczucie, ale trzeba wiedzieć, że posiadanie zwierząt to nie tylko przyjemności.

Zanim do rodziny dołączy pies…

Jeżeli mamy dzieci, to w naszym domu powinien zamieszkać pies o spokojnym usposobieniu. Nie należy kierować się jedynie wyglądem czworonoga, biorąc pod uwagę przede wszystkim:

  • warunki mieszkaniowe,
  • tryb życia,
  • możliwości finansowe.

Warto zwrócić uwagę na to, ile czasu dziennie będziemy mogli poświęcić na spacery i zabawę z psem, bo nasz czworonożny przyjaciel będzie musiał rozładować zgromadzoną energię. Do wyboru mamy rasy typowych kanapowców, które dobrze sobie radzą, zostając na dłużej same w domu, a także rasy, które, choć są oddanymi towarzyszami rodziny o spokojnym usposobieniu, potrzebują dużo ruchu.

Pies to liczne obowiązki, które czasami jesteśmy zmuszeni powierzyć osobom trzecim np. członkom dalszej rodziny. Chcesz wyjechać z rodziną na weekend lub dłuższe wakacje, a nie masz z kim zostawić swojego czworonożnego przyjaciela? Zostaw go w naszym hotelu dla psów. Zapewniamy domowe warunki, całodobową opiekę weterynaryjną oraz odpowiednią dawkę aktywności na dużym wybiegu. Nie musisz martwić się, że Twój pies będzie tęsknił – zadbamy, by czuł się jak we własnym domu, otrzymał odpowiednią dużo czułości i zajął się emocjonującą zabawą. Twój pies też zasługuje na wakacje, a my z przyjemnością będziemy mu towarzyszyli, zapewniając profesjonalną opiekę.

5 ras psów do domu z dziećmi

Golden retriever  te radosne i pełne życia psy są wspaniałymi towarzyszami rodziny. Wymagają odpowiedniej ilości ruchu, a także właściwego ułożenia, dzięki któremu ukształtują charakter.

Labrador  psy tej rasy są z natury spokojne, cierpliwe i wyjątkowo szybko się uczą. Uwielbiają spędzać czas w towarzystwie człowieka, stając się oddanymi towarzyszami rodziny. Wymagają uwagi i odpowiedzialnego podejścia m.in. do żywienia, bo wykazują tendencję do nadmiernego tycia. Codzienna dawka intensywnego ruchu jest niezbędna dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia.

Mops  spokojny, zrównoważony i mało wymagający Mops może zamieszkać nawet w niewielkim mieszkaniu. Przedstawiciele tej rasy nie należą do grupy psów, które potrzebują codziennego, intensywnego wysiłku – doskonale czują się na kanapie, preferując umiarkowaną aktywność.

Buldog angielski  kolejny z przedstawicieli małych ras, który odnajdzie się w domu z dziećmi. Radosne, łagodne i sympatyczne buldogi angielskie pragną kontaktu z człowiekiem i często starają się być w centrum uwagi.

Pudel  ten psi arystokrata wyróżnia się wyjątkową inteligencją. Doskonale odnajdzie się w domu z nieco starszymi dziećmi, które poświęcą mu wolny czas, ucząc nowych komend i sztuczek. Wśród przedstawicieli tej rasy znajdziemy psy małe, średnie i duże.

Dziecko i pies – duet idealny?

Dziecko i pies mogą stworzyć duet idealny, o ile zadbamy o wybór odpowiedniej rasy i poświęcimy czas na sprawdzenie hodowcy. Socjalizacja szczeniaka na początkowym etapie życia jest bardzo ważna i znacząco ułatwia aklimatyzację w nowym domu. Nie należy decydować się na psa, który został zbyt szybko oddzielony od swojego stada – obecnie zaleca się, by szczeniak przez około 10 tygodni przebywał z matką i resztą miotu.

Rasę psa powinniśmy wybrać, biorąc pod uwagę przede wszystkim potrzeby zwierzaka i potrzeby własne. Geny to nie wszystko, bo na zachowanie psa wpływa szereg czynników, które kształtują sposób postępowania czworonoga.

Podsumowanie

Psy większości ras sprawdzą się jako towarzysze dzieci i mogą stać się członkami naszej rodziny. Najważniejszy jest dobór rasy psa względem trybu życia oraz warunków mieszkaniowych. Nie mniej ważny jest wybór hodowli, w której kupimy szczeniaka lub wybór schroniska, bo adopcja psa to także doskonałe rozwiązanie.

Pies odpowiedni dla dziecka powinien wyróżniać się spokojnym usposobieniem, tolerancją na dotyk, niską reaktywnością, niewielkim instynktem łowieckim i brakiem wrodzonej skłonności do dominacji. Trzeba jednak wiedzieć, że to my jako opiekunowie psa w dużej mierze decydujemy o jego charakterze, poświęcając czas na socjalizację i szkolenie czworonoga.